#

Etiketleme ve Kilitleme Eğitimi

Etiketleme ve Kilitleme Eğitimi

Etiketleme ve kilitleme eğitimi, özellikle de çeşitli işyerleri kapsamınca birçok ürünün tamir ve muayenesinin gerçekleştirilmesi amacıyla sunulan bir eğitim programıdır. Nitekim birçok işyeri içerisinde çeşitli faaliyetlerden ve ekipmanlardan söz etmek mümkündür. Bu bağlamda etiketleme ve kilitleme eğitimi de yine işçilerin alması gereken eğitimlerin başında gelmekle birlikte kendilerini daha deneyimli olması adına da bir fırsattır.

Etiketleme ve kilitleme eğitimi ile birlikte çalışan kişilere ekipman ya da makine montaj işlemleri, söküm işlemleri, temizleme işlemleri, bakım işlemleri ve buna benzer çeşitli faaliyetler kapsamınca tehlikeli enerji kaynaklarının da kontrolü, standartlara göre etiketleme ve kilitleme sistemleri hakkında bilgi vermek amaçlanmaktadır.

Belirttiğimiz üzere iş faaliyetleri çok farklı olan çeşitli işyerleri mevcuttur. Özellikle de ağır iş makineleri ve ekipmanlarıyla çalışmak zorunda kalan işçilerin bu makineler üzerindeki etkilerini daha da artırmaları amacıyla bu eğitimleri almalarında oldukça yarar vardır. Nitekim bu eğitimler ile birlikte kişiler daha fazla tecrübe kazanacak, bilgi birikim elde edecek ve neticesinde iş verimliliği de bir o kadar artacaktır.


EKED Eğitimi

EKED eğitimi ile genel amaç enerji kesme cihazlarının kullanılarak enerjisi kesilen ekipmanlar, tesisatlar, makineler ya da sistemlerin habersiz, istenilmeyen zaman ya da durumlarda enerjilerinin açılmasını önleyen kilit, ikaz ve bilgilendirme vermektir.

Enerji kontrol işlemlerinin profesyonel biçimde yapılarak olası kazalara karşı önlemlerin de alınması yine bu EKED eğitimi ile birlikte gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda özellikle de enerji sektöründe aktif faaliyetlerini sürdürmekte olan işçilerin EKED eğitimi ile birlikte teori bilgilerini ve deneyimlerini artırmaları da mümkündür. Böylelikle kişilerin aktif saha çalışmalarında tecrübelerini daha fazla artırmaları da mümkün olacaktır.


Etiketleme ve Kilitleme Eğitimi Sertifikası

Etiketleme ve kilitleme eğitimi sertifikası, bu eğitimi başarıyla bitiren kişilerin hak kazandığı bir belgedir. İş güvenliği uzmanlığı kapsamınca verilen bu eğitimler ile birlikte kişiler kendi becerilerini artırmaları, sektöre daha hakim olmaları ve neticesinde iş verimliliklerini de artırmaları için etiketleme ve kilitleme eğitimlerine katılım gösterebilirler.

Etiketleme ve kilitleme eğitimleri kapsamınca kişiler birçok farklı bilgiden yararlanabilir. Ortalama 1 gün, hatta 8 saat sürmekte olan EKED eğitimleri birçok farklı kurumlar tarafından verilmektedir. Eğitim kurumları başta olmak üzere çeşitli OSGB firmaları tarafından da aktif olarak sürdürülen bu eğitimlere kişilerin katılım göstermesi gerek firma gerek kişinin kendisi gerekse de firma yöneticileri için oldukça önemlidir. Nitekim tehlikeli iş sahalarında aktif görev yaparak olası tehlikelere karşı güvenlik tedbirlerini de oluşturmak isteyenlerin alması gereken eğitimler arasında EKED eğitimleri de yer almaktadır.


Etiketleme ve Kilitleme Eğitim İçeriği

Etiketleme ve kilitleme eğitim içeriği genel olarak şunlardan oluşmaktadır:


 • Eked / Loto nedir?

 • Tehlikeli enerji tipleri ve kontrolü

 • Eked / Loto sisteminin amacı

 • Eked / Loto ilkeleri

 • Eked / Loto yöntemleri ve araçları

 • Eked / Loto uygulanacak ekipmanların belirlenmesi

 • Eked / Loto sonrası enerji verme

 • Eked / Loto uygulama alanları

 • Eked / Loto sisteminin oluşturulması

 • Eked / Loto uygulama basamakları

 • Eked / Loto uygulamaları için kritik görev ve sorumluluklar

 • Eked / Loto prosedürü ve görsel talimatları

 • Eked / Loto denetimi

 • Eked / Loto ekipmanları uygulamaları